Grafičko prikazivanje karakteristika uzorka

Histogram je jedan od najčešće korišćenih grafičkih načina prikazivanja dobijenih informacija iz uzorka. U slučaju neprekidnih slučajnih promenljivih, kao što je slučaj kod kontrole mase gotovog proizvoda kao statističkog obeležja interval kome pripadaju sve vrednosti iz uzorka se dele na podintervale, odnosno klase, jednake širine. Ovako intervalno sređeni podaci se prikazuju grafički u vidu niza pravougaonika čije su osnove podintervali, a visine takve da su im površine jednake relativnim frekvencama. Histogram prikazuje empirijsku raspodelu, odnosno daje približnu sliku raspodele statističkog obeležja \cite{Omorjan2009}.

Kumulativni histogram služi za kumulativni prikaz posmatranog obeležja, gde visine pravougaonika predstavljaju ukupni broj obeležja koji su manji ili jednaki gornjoj granici pravougaonika \cite{Montgomery2009}. Kumulativni histogram u slučaju diskretnih promenljivih daje empirijsku funkciju raspodele, odnosno aproksimaciju teorijske funkcije raspodele gde je aproksimacija utoliko bolja ukoliko je obim uzoraka veći \cite{Omorjan2009}.

Boxplot služi za grafičko sažimanje raspodele neprekidnih pomenljivih. Prikazuje se u obliku pravougaonika, slika \ref{fig:Boxplot} čije stranice predstavljaju prvi i treći kvartil sa linijom unutar pravougaonika koja obeležava drugi kvartil odnosno medijanu. Linije izvan pravougaonika sa obe strane predstavljaju najveću i najmanju vrednost u seriji podataka između donje i gornje unutrašnje granice. Vrednosti koje se nalaze izvan unutrašnjih granica se nazivaju atipične (engl. outliers), a vrednosti izvan spoljašnje granice ekstremne. Boxplot je naročito koristan prilikom upoređivanja prisutnih varijacija unutar i između grupa \cite{Montgomery2009}.